Jak urządzić wnętrza w stylu Hi-Tech? Lampy wiszące, meble, kolory

Wnętrza w stylu high-tech inspirowane są nowymi technologiami, dlatego cieszą się największą popularnością wśród ludzi młodych i nastolatków. Aby jednak tchnąć technologicznego ducha w swoje 4 kąty, potrzebne są odpowiednie meble, lampy i… podejście.

Podobnie jak kod programu komputerowego, tak samo aranżacja Hi-Tech wymaga idealnego przemyślenia i dopasowania każdego elementu – od mebli, przez oświetlenie, po dodatki. Wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu, decyduje o efekcie końcowym. Na szczęście nie jest to skomplikowana układanka, ponieważ styl high-tech nade wszystko kocha minimalizm, ascetyczne formy, nowatorskie rozwiązania i wszechotaczającą surowość. Pod tym względem blisko mu do trendu industrialnego i modern. Różnica miedzy tymi stylami polega jednak na podejściu do sprzętów elektronicznych i przedmiotów czysto użytkowych, które w innych nurtach raczej staramy się ukryć. W przestrzeni high-tech urządzenia wykorzystujące nowe technologie i inne, użyteczne gadżety same w sobie stanowią dekoracje, które należy dodatkowo wyeksponować, a nie za wszelką cenę usunąć z widoku. Za to nie ma tu miejsca na rękodzieło, barwne motywy czy pamiątki z wakacji.

Kosmiczne oświetlenie

Kluczowym elementem „technologicznej” aranżacji są lampy wiszące. Urządzając wnętrze, należy dokładnie przemyśleć, jakie oświetlenie wiszące wybrać oraz gdzie je umieścić. W wystrój Hi-Tech doskonale wpisują się nowoczesne żyrandole z metalową, chromowaną konstrukcją oraz lampy wiszące o futurystycznych, wręcz kosmicznych kształtach. W takich przestrzeniach świetnie odnajdują się modele ze stalowymi lub aluminiowymi ramami oraz ze szklanymi, transparentnymi kloszami. Oczywiście nowatorski design oświetlenia musi iść w parze z wysoką jakością wykonania oraz, można śmiało powiedzieć – podwójną funkcjonalnością. Lampy powinny oferować użytkownikom jakąś wartość dodaną, np. umożliwiać regulację kąta padania światła, posiadać wbudowany port USB, opcję ściemniania, ruchomą konstrukcję czy gwarantować oszczędność energii elektrycznej. W tym wyjątkowym, mocno stechnologizowanym świecie funkcjonalność to absolutny priorytet.

Świat kontrastów

Kolorystyka wnętrz w stylu high-tech jest pełna kontrastów. Ściany kontrastują z meblami, meble z dekoracjami, stół z krzesłami, sofa z poduszkami, lampy wiszące z sufitem itd. Zwykle dominującą kolorystyką jest tu biel, więc dodatki powinny być srebrne, czarne, ciemnoszare lub granatowe.

Styl młodych i… pedantów

Styl high-tech to wymarzona propozycja dla modnych nastolatków i młodych ludzi, żyjących nowinkami technologicznymi, innowacyjnymi gadżetami i rozwiązaniami VR. Jednak nie wystarczy być fanem nowych technologii, by zaprosić trend Hi-Tech do swojego mieszkania. To nurt dedykowany perfekcjonistom i pedantom, ponieważ wymaga od właścicieli bezkompromisowej dbałości o porządek i higienę we wnętrzach. Na szczęście w pomieszczeniu high-tech nie znajdziemy zbyt wiele przedmiotów, więc jego regularne i dokładne sprzątanie nie powinno sprawiać większych trudności. Za to efektu końcowego pozazdroszczą nam nie tylko wierni fani Apple’a.